Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32

 

2013-07-25 przewodnik rowerowy osmolice bychawa krzczonow 550

pobierz przewodnik PDF 8,22MB

2013-07-25 szlak 1 750

2013-07-25 szlak 2 750

Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 28 km
Rodzaj dróg: asfaltowe, gruntowe, szutrowe.
Przebieg szlaku: Osmolice – Iżyce – Bychawka Pierwsza – Bychawka Druga – Bychawka Druga Kolonia – Wincentówek – Bychawa – Wola Duża – Skawinek – Kosarzew Dolny Kolonia – Kosarzew Dolny – Kosarzew Górny – Zielona – Krzczonów.

 

Co można zobaczyc jadąc po szlku lub gdy się lekko z niego zboczy 

 


Prawie trzydziestokilometrowy szlak rowerowy Doliną Kosarzewki rozpoczyna się w Osmolicach (gmina Strzyżewice), przy drodze Żabia Wola – Piotrowice. Daje to w przyszłości możliwość rozbudowy szlaku i połączenia go z innymi z Lubelszczyzny. W Osmolicach znajduje się początkowy/końcowy symbol szlaku oraz schemat. Szlak prowadzi nas asfaltową drogą do Iżyc, a dalej do Bychawki Pierwszej. Po prawej stronie mijamy zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych, po lewej – stary cmentarz z nekropoliami sławnych ludzi.
W Bychawce Drugiej rozpoczyna się najciekawsza część szlaku. Droga prowadzi nas przez las, doliną, tuż obok rzeki. Z jednej strony równina, z drugiej dość stroma skarpa. Widoki, szumiąca obok czysta woda i świeże leśne powietrze. To wszystko rekompensuje nam drobne niedogodności, jakie może stwarzać wyboista nawierzchnia drogi. Dojeżdżamy do Wincentówka, tu stromy podjazd i już znajdujemy się w niezbyt gęsto położonej wsi. Kolejne dwa kilometry to przejazd po równym (bardzo wygodna część szlaku). Mijany krajobraz jest typowo rolniczy.
W Wincentówku, zjeżdżając na chwilę ze szlaku, możemy zrobić krótką, ale ciekawą wycieczkę. Drogowskazy poprowadzą nas do wczesnośredniowiecznego grodziska w Zdrapach.
Po kilku minutach jazdy dojeżdżamy do Podzamcza. Mijamy oczyszczalnię i skręcamy w lewo. Po lewej płynie Kosarzewka, po prawej widzimy zalew. Tu możemy chwilę odpocząć lub coś zjeść. To również czas na zrobienie kilku krótkich wycieczek: możemy skręcić w lewo, by zwiedzić rezerwat roślinności stepowej „Podzamcze" lub w prawo, by obejrzeć ruiny zamku – pałacu.
Wjeżdżamy do miasta od jego najstarszej części. Po prawej mijamy zabytkowy kościół i wjeżdżamy główną ulicą Marszałka Piłsudskiego do ruchliwego centrum.

 

Zdjęcia z rajdu rowerowego 2013-07-28 (fragment Krzczonów - Bychawa)

 

Można odpocząć w pobliskim parku z fontanną.
Potem ruszamy dalej. Jedziemy na wschód, przejeżdżając przez ruchliwe miasto. Skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza i po kilkuset metrach w prawo, w dość gęste zarośla, dalej poruszamy się dość wąską drogą gruntową. Jedziemy wsią Wola Duża, kiedyś Bychawska, cały czas obok lewego brzegu rzeki, mijamy liczne źródła i rozlewiska rzeczne, stare drewniane mostki i kładki. Zachwyca nas bogactwo przyrody: flory i fauny. Na łąkach w oddali żerują bociany. Mijamy zabudowania wsi Skawinek. Tu już droga szutrowa. Po około kilometrze dojeżdżamy do Kosarzewa Dolnego Kolonii. To wieś należąca jeszcze do gminy Bychawa, ale za chwilę dotrzemy do asfaltu i gminy Krzczonów. Drogą powiatową przejeżdżamy przez Kosarzew Dolny, Kosarzew Górny i Zieloną. Tu niebezpieczne przecięcie z drogą wojewódzką. Dojeżdżamy do centrum Krzczonowa ze sławnym w regionie rondem. Na placu przy szkole tablica informacyjna i znak koniec/początek szlaku.
Oprócz zaprojektowania i oznakowania szlaku rowerowego w terenie, w jego najciekawszych miejscach zostały umieszczone przez Urząd Miejski w Bychawie plansze informacyjne dla turystów. Tablice pojawiły się: przy ruinach zamku i w rezerwacie Podzamcze w Bychawie, przy cmentarzu i kościele w Bychawce oraz w okolicach grodziska w Zdrapach. Szlak w przyszłości będzie rozbudowywany, w planach jest budowa przystani rowerowej oraz zakup stojaków rowerowych.

 

Pierwszy odcinek szlaku Osmolice – Bychawa został otwarty 18 lipca 2010 roku. Drugi trzynastokilometrowy Bychawa – Krzczonów oznakowano wiosną 2012 r., a oddano do użytku 22 lipca 2012 r. Oznakowany został staraniem Urzędu Miejskiego w Bychawie (przy współpracy z UG Krzczonów – drugi odcinek) przez duet: Sławomira Juraszewskiego, specjalistę w dziedzinie turystyki rowerowej i pieszej na Lubelszczyźnie, i Marka Kunę, mieszkańca Bychawy, geografa, regionalistę i miłośnika turystycznych eskapad.

To pierwszy turystyczny szlak w gminie Bychawa. Wybór padł na rzekę Kosarzewkę, bo w jej dolinie leży miasto Bychawa. Przejażdżka okolicami to nie tylko aktywny wypoczynek, to również propozycja ciekawych miejsc do zwiedzenia; mijamy m.in. zabytkowe kościoły w Bychawce, Bychawie, Krzczonowie, grodzisko w Zdrapach, zalew Podzamcze, rezerwat przyrody.

M. Głazik/UM

 

Przewodnik M. Kuny po szlaku wyd. 2010 r.

Obejmuje pierwszy 13 km odcinek Osmolice - Bychawa


alt

Zdjęcia z otwarcia szlaku
więcej informacji o szlakach rowerowych na www.szlaki.lublin.pl  

Kalendarz wydarzeń lokalnych, pracy urzędu oraz burmistrza