Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32

Budowa zintegrowanego systemu informatycznego

logo rpo 


logo rpo Powodzeniem zakończył się kolejny projekt unijny realizowany przez Gminę Bychawa. Tym razem w ramach osi priorytetowej IV Społeczeństwo Informacyjne  Działanie 4.1 Społeczeństwo informacyjne, pod nazwą: „Budowa zintegrowanego systemu informatycznego dla zrównoważonego rozwoju Gminy Bychawa” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Gminie Bychawa udało się pomyślnie przeprowadzić projekt informatyzacji, który swym zakresem obejmował Urząd Miejski w Bychawie (poprawę jakości obsługi mieszkańców) oraz rozwój sieci informatycznej umożliwiającej dostęp do Internetu.
Inwestycja obejmowała m.in.:
1. Rozbudowę podstawowej infrastruktury informatycznej urzędu, adaptację pomieszczenia na serwerownię, wymianę sprzętu komputerowego (zakup 37 komputerów PC, 34 monitorów LCD oraz 2 notebooków),  zakup sprzętu peryferyjnego i biurowego (3 drukarki oraz 3 skanerów z automatycznym podajnikiem),  zakup serwera SOD wraz ze streamerem i systemu operacyjnego na serwer,  zakup projektora multimedialnego, zakup innego sprzętu niezbędnego do funkcjonowania urzędu oraz realizacji projektu, ekran i nagłośnienie, ksero kolor laser, kamery cyfr., aparatu cyfr., dyktafonu cyfr., centrali VOiP, acces pointu, konsoli KVM.
2.Zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej UM Bychawa poprzez:
- zainstalowanie programów antywirusowych i innych zabezpieczeń programowych na wszystkich stacjach roboczych,
- zastosowanie systemu UTM (realizującego w ramach jednego urządzenia funkcje firewall, antywirusowe, zapobiegania włamaniom – IPS oraz umożliwiające tworzenie VPN-ów), zakup sejfu na nośniki systemu operacyjnego
3. Wdrożenie usług „cyfrowego urzędu” poprzez:
-wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów z funkcją archiwum elektronicznego, wdrożenie portalu obsługa interesanta przez Internet, stworzenie Portalu promocyjno – informacyjnego „Wrota ziemi bychawskiej”, zakup drukarki etykiet, czytnika kodów kreskowych.
4.Zakup zestawów do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego,
5.Stworzenie punktów publicznego dostępu do Internetu na terenie Gminy:
- 2 infomaty (w tym 1 przeznaczony dla osób niepełnosprawnych),
- 3 HOT-SPOT’y- (przed budynkiem UM Bychawa oraz 2 jednostek organizacyjnych),
-monitoring PIAP i serwerowni.


Trwają prace nad budową nowej sieci informatycznej w Urzędzie Miejskim w Bychawie.

 

- Już widać koniec prac instalacyjnych. Można powiedzieć, że 75 % nowej sieci jest już gotowe. Zakończono montaż sieci kablowych, koryt, gniazd elektrycznych i komputerowych na parterze i pierwszym piętrze głównego budynku Urzędu. Dziś rozpoczęliśmy prace w drugim budynku, przy ulicy Piłsudskiego – mówi Wojciech Tkaczyk, z firmy Unizeto ze Szczecina.

Umowa na współfinansowanie inwestycji pod nazwą została zawarta października 2010 r. z Wojewodą Lubelskim. We wrześniu 2010 r., w drodze przetargu, wyłoniono firmę, która zbudowała sieć oraz wdrożyć systemy informatyczne. Aby e-urząd mógł funkcjonować zostanie zakupionych i wymienionych 37 komputerów, dotychczasowe były przestarzałe, dwa laptopy i 1 urządzenie wielofunkcyjne. Zakup nowego sprzętu również został zapisany w projekcie i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych (75%).

W projektu, dostarczono i wdrożono: zintegrowaną platformę informacyjną opartą na Elektronicznym Obiegu Dokumentów, Infomaty, Portal Internetowy oraz Politykę Bezpieczeństwa Systemu.

- Jeśli interesant dysponuje łączem internetowym to większość spraw urzędowych będzie może załatwić za pośrednictwem Internetu; np. zadać pytanie urzędnikowi, zgłosić wszelkiego rodzaju postulaty i uwagi. Jeśli dodatkowo posiada podpis elektroniczny może przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej wszelkiego rodzaju dokumenty, np. wnioski, formularze i podania – mówi burmistrz Andrzej Sobaszek.
logo rpo

W ostatnim tygodniu października br. Bychawa dołączyła do miast umożliwiających bezpłatny dostęp do Internetu za pośrednictwem technologii bezprzewodowej. W chwili obecnej, aby połączyć się z Internetem należy znajdować się w Bychawie w zasięgu sygnału nadawanego z dachu budynku urzędu miejskiego lub szkoły podstawowej. Tam znajdują się dwa nadajniki hot-spot. Trzeci, już wkrótce, zostanie zainstalowany na dachu BCK.


- Bezpłatny internet w Bychawie za pomocą nadajników hot-spot to oferta skierowana do mieszkańców miasta, którzy chcą czerpać wiedzę z Internetu, robić zakupy, komunikować się ze znajomymi, opłacać rachunki, rozwijać swoje zainteresowania. Nie jest skierowana do osób, które chcą grać w sieci, czy ściągać pliki – mówi Grzegorz Szmit, informatyk Urzędu i jednocześnie koordynator projektu.
Bezpłatny Internet w Bychawie już działa. Warto sprawdzić samemu. Wystarczy posiadać komputer wyposażony w kartę WiFi. Łącze 512/128 kbit/s pozwala na całkiem przyzwoite korzystanie. Zostało również założone ograniczenie czasowe: połączenie zostaje automatycznie przerwane po 24 godzinach ciągłego korzystania.
Internet z nadajników hot-spot to tylko jeden z elementów projektu realizowanego przez Urząd pod nazwą „Budowa zintegrowanego systemu informatycznego dla zrównoważonego rozwoju Gminy Bychawa”. Modernizacja i unowocześnienie Urzędu Miejskiego w Bychawie to wydatek 1.067.061,20zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL na lata 2007-2013 to kwota 907.002,02 zł. Środki z budżetu gminy: 160.059,18 zł.


Autor: Monika Głazi
k
logo rpo