Bychawa

na weekend

logo bip kolo rrs iconTwitter-round-color 32
footerfacebookiconyoutube icon
 instagram-new-circle-32

Trwa realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pod nazwą: Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w trosce o środowisko naturalne na terenie gmin Bełżyce, Bychawa i Zakrzew w Powiecie Lubelskim.

 

zdjęcia z realizacji projektu w gminie Zakrzew

 

Co się dzieje teraz?
W domach osób, które zadeklarowały udział w projekcie tzw. solarnym, pojawiają się projektanci firmy NOVUM Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej Stanisław Markiewicz w Krośnie, w celu przeprowadzenia inwentaryzacji i sporządzenia projektu (schematu) montażu instalacji solarnej w budynku. Po co chodzą po domach? Po to, by ustalić i zaproponować rozmieszczenie elementów składowych instalacji, która niebawem będzie zamontowana.
Korzystajmy z ich wiedzy i doświadczenia. Gmina Bychawa jest inwestorem, ale nie musimy przyjmować bezkrytycznie wszystkiego, co zaproponuje zespół projektowy. Wypowiadajmy się na temat swoich preferencji, co do trasy przeprowadzenia rur od paneli na dachu czy ścianie do miejsca usytuowania pojemnika na ciepłą wodę, czy miejsca zainstalowania zbiornika oraz ustalenia terminu realizacji inwestycji. Bierzmy pod uwagę nasze własne plany i zamierzenia inwestycyjne w obiekcie (np. planowaną zmianę poszycia dachu lub wykonania ocieplenia budynku).
Projekt na terenie naszej gminy obejmuje ok. 400 instalacji. Każdy dom jest nieco inny, każdy z nas może mieć nieco inne oczekiwania, a nie wszystkie będą mogły być spełnione. Prosimy o wyrozumiałość i przychylanie się, w miarę możliwości do terminów zaproponowanych przez wykonawcę. Ten projekt jest dość „osobliwym” testem na współpracę pomiędzy Gminą Bychawa a jej mieszkańcami. Wszyscy bierzemy w tym przedsięwzięciu udział, każdy z nas trochę w innej roli – cel mamy wspólny. Zakładany termin zakończenia projektu w zakresie montażu instalacji w budynkach indywidualnych to 31 sierpnia 2014 r. i do tego czasu wszyscy uczestnicy projektu muszą mieć zamontowane i odebrane (podpisany protokół odbioru) instalacje.

 

Gdzie te nieszczęsne rury najlepiej schować?
Najlepiej poprowadzić je wewnątrz budynku poprzez wolne kanały technologiczne lub wentylacyjne, które nie są wykorzystywane do wentylacji pomieszczeń. Niedopuszczalne jest przeprowadzanie rur w użytkowanych kanałach wentylacyjnych, z uwagi na ta, że przysłaniamy (zmniejszamy światło) kanału i zakłócamy skuteczną wentylację. Rury można przeprowadzić po zewnętrznej ścianie budynku – mniejszy bałagan w domu, bo nie przebijamy się wewnątrz przez stropy i nie niszczymy podłóg. Pamiętajmy, że nasz Wykonawca uzupełni nam te ubytki, które powstały po przebiciach, ale tylko do płaszczyzny ściany – prace wykończeniowe – te ostateczne, to jest zadanie każdego z osobna użytkownika.

 

Usadowienie zbiornika na wodę
Właściciel powinien również wskazać miejsce usadowienia zbiornika na wodę, może korzystać i powinien z podpowiedzi zespołu projektowego. Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest zapewnić w tym pomieszczeniu dostęp do źródła energii elektrycznej, zimnej wody z wodociągu (studni) oraz wejścia do systemu rozprowadzającego ciepłą wodę po obiekcie. Dla wszystkich użytkowników zaplanowano zbiorniki o pojemności 300 l (67 cm średnicy i 176 cm wysokości). Zbiorniki zmieszczą się w każde drzwi o szerokości 80 cm i więcej. Każdy zbiornik waży około 100 kg, gdy zostanie napełniony wodą będzie ważył 400 kg – nie możemy zatem mocować go na ścianie. Zakotwiczenie w ścianie może tylko służyć do zapozycjonowania zbiornika, ale nie powinno stanowić jego głównej podpory. Do naszych obowiązków należy (jeśli nie ma takiego w pomieszczeniu montażu zbiornika) utwardzenie miejsca, w którym planujemy ustawienie pojemnika. Zbiorniki będą zaopatrzone w grzałkę elektryczną dla podgrzewania wody do żądanej temperatury, jeśli nie podgrzeją jej solary.

 

Na terenie naszej gminy prace montażowe rozpoczną się pod koniec kwietnia br.
W każdym domu zostanie zamontowanych od 2 do 3 paneli, w zależności od liczby mieszkańców korzystających z ciepłej wody użytkowej. Miejscem zamontowania paneli powinien być dach, jeśli posiada połać skierowaną w kierunku południowym, ściana budynku lub balkon. Innej lokalizacji nie przewidujemy, ponieważ związane jest to z rozliczeniem finansowym projektu, co i tak będzie trudnym zadaniem, ponieważ każdy dom to inny projekt! W czasie montażu instalacji prosimy zwrócić uwagę na kąt pochylenia paneli. W naszej szerokości geograficznej największy efekt osiąga się przy kącie pochylenia 45o, natomiast mniejszy kąt pochylenia nie gwarantuje, że będziemy cieszyć się ciepłą wodą w takiej ilości jakiej potrzebujemy. Panele montowane są na konstrukcji wsporczej umożliwiającej odpowiednie ustawienie kąta pochylenia panela, dla osiągnięcia maksymalnego efektu.
Jak wiemy z doświadczeń użytkowników takich instalacji, w czasie nawet silnych mrozów jeśli niebo jest bezchmurne, woda podgrzewa się nawet do 45o. Warunkiem osiągnięcia wysokiej temperatury wody nie jest bowiem temperatura na zewnątrz, ale bezchmurne niebo. Co oznacza, że nawet latem, jeśli kilka dni będzie padał deszcz lub będzie pełne zachmurzenie, to możemy liczyć się z tym, że nie będziemy mieli podgrzanej wody z energii słonecznej.
Wykonawca instalacji solarnych obecnie realizuje już montaż na terenie gminy Zakrzew z pomocą dziesięciu 2-3 osobowych ekip. Na montaż jednej instalacji solarnej ekipa potrzebuje od jednego do dwóch dni w zależności od zakresu robót i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Informacje na temat realizacji projektu można uzyskać na bieżąco kontaktując się z Urzędem Miejskim w Bychawie telefonicznie 815660004 w. 20 lub drogą elektroniczną: solary@bychawa.pl.

 

W razie wątpliwości w trakcie realizacji inwestycji można kontaktować się bezpośrednio z kierownikiem robót p. Piotrem Bolanowskim.
Ważne informacje
montaż na pokryciu azbestowym nastąpi wyłącznie na odpowiedzialność użytkownika lub właściciela nieruchomości;
istnieje możliwość zamontowania zaworu antypoprzeniowego, który zabezpieczy nas przed poparzeniem zbyt gorącą wodą. Finansowanie zakupu tego zaworu nie jest przewidziane w ramach projektu, dlatego użytkownik musi sam ponieść koszt jego montażu w kwocie 130 zł i wpłacając należność bezpośrednio do Wykonawcy.
podłączenie instalacji do kotła CO może wykonać Wykonawca na życzenie użytkownika za dodatkową opłatą, bądź inny podmiot lub osoba w porozumieniu z Wykonawcą.

 

 

Harmonogram prac instalacyjnych zamieszczony został na stronie www.bychawa.pl > urząd > projekty unijne
Urszula Szacoń

2013-11-22 loga solary 550